Kıymalı Taze Fasülye

3 Comments

Kiymali Taze Fasulye

Malzemeler:

Yarım kg taze fasulye
150 gram kıyma
1 adet soğan
2 adet domates veya salça
½ çay bardağı zeytinyağı
1 tatlı kaşığı tuz
1 tatlı kaşığı karabiber
Kırmızı toz biber

Hazırlanışı :

Fasulyeleri yıkayıp, kılçıklarını ayıklayın. Kıymayı bir tencereye alın, rendelenmiş yada rondodan geçirilmiş soğanı ekleyip, sıvıyağda kavurun. Rendelenmiş domatesi, baharatları ve fasulyeyi ilave edip, kısık ateşte ara ara karıştırarak hafifçe kavurun. Daha sonra sıcak suyu ekleyip, 25 dk kısık ateşte pişirin. Sıcak olarak servis yapın.

Tüyap Kitap Fuarından aldığım Yemek Kitabı’nı öyle çok sevdim ki, sizlerle paylaşmak istedim. Fasulye tarifim bu kitaptan değil, ama en kısa sürede pratik tariflerden yararlanacağım.
Kitabın kapağı çok cezbedici, “YENİ EVLİLER, YALNIZ YAŞAYANLAR, ÇALIŞANLAR VE ÖĞRENCİLER İÇİN” diye yazıyor.
Bide arkasına baksanız… 🙂

“Bir öğrenci, bir çalışan, bir yeni evli ne yer, ne içer, nasıl yaşar… Ev yemeği gibisi var mı? Ya, okula gidiyorsun, ev yemeklerine hasretsin, sıcak yemek görüntülerile doluyor hayalin… Ya, çalışıyorsun, ah zamanın olsa da sıcacık yemekler koysan sofraya… Ya da, çiçeği burnunda yeni evlisin, eşin yemeğe oturunca sürekli onun yüzüne bakıyor, tepkisini anlamaya çalışıyorsun… Ya beğenmezse, ya beğenir gibi yapıyorsa. . En ufak bir hoşnutsuzluk belirtisi ya da “yemek yapmak zor iş” düşüncesi seni mutfaktan soğutuyor…
Bu kitapta pratik, hesaplı, kolay, kısa zamanda hazırlanabilen lezzetli yemeklerin tarifleri var… Çorbalar, tatlılar, salatalar, börekler, kekler, çörekler, çay… Bunları yapmak hiç de zor gelmeyecek artık sana… “Yemek yapmayı bilmiyorum” deme mazeretin yok artık. Yaşasın ev yemeği!..”

Ellerinize sağlık Firdevs Altındaş, teşekkürler Carpe Diem…

3 thoughts on “Kıymalı Taze Fasülye”

Bir cevap yazın